Powietrzne pompy ciepła monoblok – co warto wiedzieć?

powietrzne pompy ciepła

Pompy ciepła cieszą się niesłabnącą popularnością. Modele powietrzne czerpią energie z powietrza nawet kiedy temperatury na zewnątrz są naprawdę niskie. Wśród urządzeń tego typu można wyróżnić modele split oraz monoblok. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tych drugich urządzeń. 

Jak działają pompy monoblok? 

Powietrzne pompy ciepła monoblok odbierają ciepło z powietrza i korzystają z niego, aby wytworzyć energię cieplną, dzięki której można ogrzać budynki. Aby cały ten proces był możliwi konieczne jest współdziałanie kilku elementów takich jak sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór rozprężny. 

Dzięki swojemu działaniu pompa ciepła pozwala zwiększyć energię nawet pięciokrotnie. Ciepło, które wyprodukuje wykorzystywane jest m.in. w grzejnikach, aby podgrzać wodę użytkową czy w ogrzewaniu podłogowym. 

Czym pompy monoblok różnią się od modeli split?

Poszczególne rodzaje pomp ciepła różnią się kilkoma ważnymi kwestiami. Przede wszystkim w pompach monoblok wszelkie elementy znajdują się w specjalnej obudowie, która jest akustyczna i izolowana termicznie. Obudowy są w sposób fabryczny wypełnione specjalnym czynnikiem chłodniczym, dlatego aby je zainstalować nie trzeba zatrudniać fachowca. 

Z kolei modele split są umieszczone w zewnętrznej jednostce, którą umieszcza się wewnątrz budynku. 

Zalety pomp monoblok 

Pompy monoblok wyróżniają się kilkoma znaczącymi zaletami. Przede wszystkim są one niezwykle szczelne. Ich montaż jest także bardzo łatwy. Dodatkowo ich zaletą jest także izolacja akustyczna, dzięki czemu pompa monoblok działa dużo ciszej niż ta typu split. 

Zgodnie ze statystykami pompy typu monoblok są także o wiele mniej awaryjne niż modele split. Sprawdzi się ona świetnie np. kiedy w danym budynku nie pomieszczą się wszelkie podzespoły.