Powietrzne pompy ciepła split: wszystko, co warto wiedzieć

powietrzne pompy ciepła split

Powietrzne pompy ciepła na dobre rozgościły się w wielu polskich domach. Ich największą zaletą jest to, że do pozyskania ciepła nie potrzebują żadnej zewnętrznej instalacji, a przy połączeniu z panelami fotowoltaicznymi i ogrzewaniem podłogowy, są rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym i ekologicznym. Czym są pompy ciepła i co warto o nich wiedzieć? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w dalszej części poradnika.

Czym jest powietrzna pompa ciepła split?

Mianem powietrznej pompy ciepła określa się urządzenia grzewcze, które na co dzień korzystają z darmowej energii odnawialnej, zapewniając przy tym ciepło grzewcze dla domowników oraz ogrzewanie w chłodniejsze dni.

Pompa ciepła typu split to połączenie dwóch różnych urządzeń: jednostki zewnętrznej (przed domem) i wewnętrznej (w lokalu). Podział na różne jednostki przekłada się znacząco na komfort życia domowników, bowiem w domu, montowane są jedynie elementy, które wymagają ochrony przez zamarznięciem i nie generują hasłu. Dobrej jakości pompa składa się z cichej jednostki zewnętrznej, dzięki czemu może stanąć bezpośrednio przy ścianie budynku lub zawisnąć na elewacji domu. Co równie ważne — przy tego typu konstrukcji nie trzeba wykonywać kosztownych przepustów ściennych. Odchodzi również koszt montażu specjalnych kanałów powietrznych, co korzystnie przekłada się na budżet danej inwestycji.

powietrzne pompy ciepła split

Dodatkowe wskazówki

Z roku na rok przybywa producentów pomp ciepła typu split. Pojawiają się także nowe modele urządzeń rozbudowane o dodatkowe funkcje i możliwości. To sprawia, że wybór wcale nie jest łatwy. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to inwestycja na lata, dlatego polecamy zainwestowanie w rozwiązanie lepszej jakości, które będzie spełniać odpowiednio swoje zadanie przez długie lata.

Liczymy na to, że nasze rady będą pomocne przy wyborze powietrznej pompy ciepła.