Jak usunąć plamy kawowe z beżowego dywanu?

Aha! Oto cudowny poranek z chrupiącymi rogalikami, porannym słońcem i gorącą, aromatyczną kawą, która zapowiadała się tak niesamowicie, zmienił się w mały koszmarek, bo kawa się wylała. I w dodatku na mięciutki, ulubiony dywan beżowy! Spokojna twoja rozczochrana.

Podstawowe zasady usuwania plam, których używa się do odzieży, zwykle działają również na dywany, a tak jest w przypadku plam z kawy. Jeśli jest to możliwe, najlepiej działać szybko i zmyć plamę czystą szmatką lub ręcznikami papierowymi. Chodzi o to, aby usunąć jak najwięcej płynu z kawy, zanim zacznie wywabiać się plamę. Jeśli przez jakiś czas się zaniedba plamę lub odkryje starą plamę po kawie, nadal można ją wywabić. na ogół można pozbyć się przebarwień, ale może to wymagać kilku prób.

Co będzie potrzebne?

  • czyste białe ściereczki lub ręczniki,
  • odkurzacz,
  • obciążniki (opcjonalnie),
  • odplamiacz do dywanów.

Zanim się zacznie

Bardziej „kudłate” dywany beżowe o dłuższym włosiu mogą wymagać więcej wysiłku. Im dłuższe włókno dywanu, tym trudniejsze może być usuwanie plam. W przypadku dłuższych włókien należy pamiętać o całkowitym osuszeniu i ograniczeniu ilość płynu, którego używa się jako odplamiacza. Użycie wentylatora lub suszarki może pomóc w suszeniu.

Dowolny środek czyszczący lub odplamiacz można przetestować w mniej wyeksponowanym miejscu na dywanie, aby upewnić się, że nie uszkodzi koloru. W przypadku beżowych dywanów wełnianych lub mieszanek z wełną lub innymi naturalnymi włóknami amoniak i niektóre odplamiacze mogą usunąć kolor lub uszkodzić włókna.

Usuwanie kawy

Biała szmatka pozwoli na pozbycie się kawy i delikatne osuszenie. Czyste fragmenty ściereczki trzeba dociskać do plamy, aż kawa przestanie się przenosić. Zawsze należy pracować od zewnętrznej strony plamy z kawy do środka, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się przebarwień. Ważne jest również, aby nie szorować dywanu, ponieważ może to uszkodzić włókna. Można też użyć ręczników papierowych lub chusteczek nawilżanych.

Zimna woda

Następnie trzeba rozcieńczyć kawę. Plamę należy polewać niewielką ilością zimnej wody (ciepła woda może utrwalać plamy), a następnie używać czystej białej szmatki, aby zmyć cały płyn. Czynność powtarza się do efektu. Plama najpewniej nie zniknie całkowicie, ale otworzy drogę do kolejnych czynności.

Odplamiacz

To pewniejsza metoda, ale należy uważać, bo – bądź co bądź – to związki chemiczne. Należy uważać, aby nie nałożyć zbyt dużej ilości odplamiacza. Jego pozostałości na dywanie beżowym mogą na dłuższą metę przyciągać więcej brudu. Po odplamiaczu i wyschnięciu dywanu, należy go odkurzyć, aby spulchnić włókna.

Uwaga na ponowne pojawienie się plamy

Zaplamiony obszar może wyglądać na zupełnie czysty, ale lepiej jest się upewnić czy plama pojawi się ponownie. Może się tak zdarzyć, jeśli palma wsiąkła głębiej niż początkowo się to wydawało lub lub że podczas procesu usuwania plam z dywanu beżowego nie została usunięta wystarczająca ilość płynu. Płyn przedostaje się na powierzchnię i tworzy pierścień wokół zabrudzonego obszaru. Cały proces czyszczenia należy powtórzyć, kładąc ręcznik na mokrym obszarze i kładąc na nim duży ciężar, aby wtłoczyć jak najwięcej płynu.

Śmietanka, ale nie towarzyska

Jeśli rozlało się kawę ze śmietanką, możliwe że trzeba użyć enzymatycznego środka do czyszczenia dywanów, aby rozbić białko w plamie. Najlepsze efekty zapewniają odplamiacza do dywanów dla zwierząt. Są one zazwyczaj najskuteczniejsze w usuwaniu plam na bazie białka i dodatkowo zapobiegają nieprzyjemnym zapachom na beżowym dywanie. Po czyszczeniu, trzeba spłukać dywan i osuszyć go przed przejściem do innych metod usuwania plam.

Jeśli plama jest uporczywa, a beżowy dywan nie jest wełną lub mieszanką wełny, można spróbować wymieszać jedną łyżkę amoniaku z jedną szklanką wody. Po użyciu roztworu należy odczekać 3-5 minut. Następnie naprzemiennie wypłukuje się pozostałości wodą i osusza ręcznikiem.

W przypadku gdy mamy do czynienia z dywanami beżowymi wykonanymi z wełny lub mieszanek, można wymieszać kilka kropli łagodnego płynu do mycia naczyń z jedną szklanką wody. Po wytarciu roztworu gąbka, należy plamę naprzemiennie rozcieńczać wodą i osuszać szmatką.

Beżowy dywan dostępny na stronie https://sklepeureka.pl/kolory/bezowe-dywany